Війна. Як подолати страх і паніку
Триває війна росії з Україною. Уся країна тримає оборону – хто на лінії фронту, хто волонтерами, хто в роботі, хто зі своїми дітьми і близькими. І весь цей час наша психіка перебуває у ненормальних умовах, витримуючи колосальну напругу.
За таких умов ми всі, з різними нюансами і особливостями, проходимо певні типові етапи на шляху до адаптації. Дуже важливо розуміти, що з вами відбувається зараз, чого чекати далі, і головне – як давати собі раду з цим.
Першою хвилею ідуть страх, тривога, розгубленість, паніка, істерика, ступор, напружене очікування катастрофи, що може статися.
Зазвичай на 3-5 день хвиля страху спадає, і на її місце приходять роздратування, злість, лють – сильні яскраві емоції, що додають нам енергії боротися, активно діяти, пробиваючи все на своєму шляху силою праведного гніву.
У цей же період треба бути особливо уважними до того, щоб скеровувати цю силу в потрібне русло і не зриватися на близьких.
Але найскладніший етап настає після хвилі злості, приблизно на 8-10 день – хвиля розчарування, зневіри і опускання рук.
Що б не сталося, які б думки не були в голові, наскільки б це не здавалося безглуздим – на цьому етапі не зупиняйтеся і не давайте опускати руки ні собі, ні близьким! Продовжуйте діяти, хай і автоматично, але знайте – цей етап мине, і ви станете значно стабільнішими після нього.
Страх – абсолютно нормальна реакція, боятися в ситуації воєнних дій – природно.
Варто відрізняти наш страх у цих умовах від панічних атак і панічного розладу.
Під час війни ми боїмося реальної загрози. Під час панічних атак ми боїмося відчуття страху, що виникає без об’єктивних причин.
Боятися зараз – нормально. Страх мобілізує тіло і психіку, щоб ми могли максимально швидко діяти і рятуватися, вмикаючи режим «бий-біжи-замри».
Але страх, що зашкалює, заважає критично мислити і адекватно діяти, наражає нас на небезпеку замість того, щоб рятувати.
Тож наше завдання – опанувати страх, щоб діяти ефективно.
Не бійтеся свого страху. Це абсолютно нормально, що він вмикається.
Ви можете його відчувати, і при цьому діяти ефективно.
Ви можете боятися і робити задумане.
Ви можете боятися і управляти своїм страхом.
Страх – як хвиля, що накочується на берег, але вона завжди закінчиться.
Але якщо вас вже сильно «штормить», то варто взятися за те, щоб стишити цю паніку.
Якщо ж ви від страху завмираєте і не можете поворухнутись, застрягаєте і «підвисаєте», спробуйте щось із цих порад або все підряд.
Помітивши, що ви завмерли, спробуйте поворухнути очима, язиком, пальцями. Це запустить роботу м’язів.
Зробіть повільний видих, трохи скручуючись донизу. Зазвичай ми в таких станах хапаємо повітря і забуваємо видихати.
Використайте різкі запахи. Кава, кориця, цитрус, парфуми – щось, що має інтенсивний запах, зможе швидко повернути вас з глибин внутрішнього світу і прострації тут і тепер.
Занурте руки і обличчя в дуже холодну воду. Взагалі, різка зміна температури дуже швидко виводить з цього стану, тож можна зробити контрастне вмивання.
Важливо! Якщо накрило не вас, а людину поруч – не треба трусити чи давати ляпасів! Зверніть на себе увагу голосом, говоріть дуже чітко і директивно: «Я тут, подивись на мене, ти мене бачиш? Ти чуєш мене? Мене звати Оксана, я тут для тебе. Дивись на мене. Дихай. Візьми води. Пий».
Ми не запитуємо, ми даємо чітку інструкцію.
Ми не робимо замість людини те, що вона може зробити сама.
Нині дуже багато кризових психологів, психотерапевтів, психіатрів працюють безоплатно, тому не зволікайте, звертайтеся по допомогу.
Джерело: https://wz.lviv.ua/health/454663-viina-yak-podolaty-strakh-i-paniku